Lesklá a štruktúrovaná tlač

Lak dáva výtlačkom špeciálny lesklý alebo matný povrch. Tieto efekty sú závislé na nastaveniach LED lampy v tlačiarni. Lak môže byť takisto použitý pri tlači reliéfov. Príkladom môže byť napr. krokodília koža, rôzne vzory alebo aj Brailovo písmo pre nevidiacich.

Efekty môžete jednoducho pridávať na výtlačky vďaka palete farieb Roland DG.

1. Vytváranie troch efektov prostredníctvom laku

  • Lesklá povrchová úprava
  • Matná povrchová úprava
  • Reliéfna tlač (niekoľko vrstiev na sebe)

Tieto efekty môžete pridávať do dizajnu použitím farby RDG_GLOSS, ktorú nájdete v palete farieb "Roland VersaWorks". Importujte túto paletu do vášho programu a otvorte ju.

2. Pridávanie špeciálnych efektov

Vyberte nejaký objekt z dizajnu (text alebo obrázok), ktorému chcete dať špeciálny efekt a zvoľte RDG_GLOSS ako farbu výplne.
Napr. Ak chcete pridať lesklý povrch na červenú kvetinu, skopírujte ju do novej vrstvy (new layer). Označte vytvorenú kópiu a zvoľte RDG_GLOSS ako farbu výplne.

3. Lesklá, matná a reliéfová tlač

Vzhľad efektu si môžete pozrieť v Roland DG RIP softvéri (VersaWorks) a určiť, či budete tlačiť lesklý, matný alebo reliéfový povrch.

  • Kliknite na položku [Print] a ako tlačiareň zvoľte "RolandVW".
  • Otvorte VersaWorks a vyberte váš dizajn.
  • V položke [Job Settings] kliknite na [Quality].
  • V tejto záložke si môžete zvoliť vzhľad efektu. Zvoľte [Media Type]. Vyberte požadovaný efekt v položke [Mode]. Môžete si zvoliť lesklý (Gloss Varnish), matný náter (Matt Varnish) alebo reliéf (Embossing).

Pri reliéfe musíte uviesť, koľko vrstiev chcete vytlačiť. Čím viac vrstiev zvolíte, tým viac je štruktúra viditeľná a hmatateľná. Počet vrstiev si vyberiete v položke [Printer Controls] > [Overprint].

Tlač textúr

Roland DG obsahuje paletu textúr, ktoré môžu byť vytlačené aj s použitím laku. Paleta má 72 vzorov, vrátane bodiek, štvorčekov a hviezdičiek.

Pre tlač textúry je najvhodnejšie použiť matný povrch (Matt Varnish) v programe VersaWorks. Tým sa vytvorí najlepší efekt. V prípade, že chcete vytvoriť hrubší vzor, zvoľte [Overprint].

Tlač špeciálnych efektov pomocou Roland DG UV tlačiarní.

Použitie laku je možné na zariadeniach typu UV od Roland DG. VersaUV séria má 5 modelov:
LEC-540, LEC-330, LEC-300, LEJ-640 a LEF-12.

Cookies nám umožňujú poskytovať lepšie služby. Používaním stránky vyjadrujete súhlas s anonymným používaním a uchovávaním cookies. Viac informácii

Súhlasím